STOK VE ATIL KAPASİTE

STOK VE ATIL KAPASİTE NEDİR?

Günümüzde şirket karlılığını arttırmak için kaynakların etkin ve verimli kullanımı önem arz etmektedir. Firmalar ellerindeki stoklarını fiyat politikalarını ve dağıtım kanallarını rahatsız etmemesi için değerlendirirken sıkıntı yaşamaktadırlar. Atıl kapasite ise ekonomik durgunluk dönemlerinde satışların azalması ile ortaya çıkmaktadır. İDE Finansal Çözümler; Stok ve Atıl Kapasite değerlendirme hizmetleri yukarıdaki sorunların tümüne birden çözüm üreterek şirket verimliliğinizi ve karlılığınızı arttırmaktadır.

 Firmalar ellerinde stok mallar veya atıl kapasiteleri ile ilave reklam bütçe ya da siber güvenlik hizmetlerini finanse etme imkanına kavuşmaktadırlar. İDE; firma stoklarını grup şirketi olan, kapalı devre şirket çalışanları platformunda dağıtım kanallarını ve fiyat politikasını bozmadan satma imkanına sahiptir. Aynı zamanda atıl kapasiteleri değerlendirmek için ve hiçbir pazarlama maliyeti oluşmadan, uzun vadeli satış anlaşmaları yine İDE Finansal Hizmetler tarafından sunulan ayrıcalıklı bir hizmettir.

NEDEN İDE STOK VE ATIL KAPASİTE DEĞERLENDİRME PLATFORMU?İDE STOK;

İDE STOK;

  • Firmalar farklı sebeplerden ellerinde kalan, satılmamış, iade ya da ambalaj değişikliğinden dolayı depoda duran ürünlerini değerlendirememektedir.
    Ürünleri satabilmek uğruna ise fiyat politikalarına ve bayii teşkilatlarına zarar vermek istememektedirler
  • İde stok ve atıl kapasite ise kendi kapalı devre platformu ile hem stok malları
    değerlendirmekte hem de katma değer yaratarak firmaya fayda sağlamaktadır. Bunu yaparken de fiyat politikasını ve bayii teşkilatını korumaya devam etmektedir.

İDE ATIL;

  • Firmaların kapasite kullanım oranları yüzde yüz değildir. Bazı sektörlerdedönemselliğe göre kapasite kullanım oranları artıp azalmaktadır.
    İde Finansal Çözümler şirketlerin atıl kapasitelerini satın alarak tüm Türkiye’de ya da  yurtdışında mal ve hizmetlerini pazarlar, kar ve şirket faydalarını arttırır.
  • Kullanılmayan kapasitenin değerlendirilmesine yardımcı olur.

  STOK VE ATIL KAPASİTE İŞLEYİŞİ

STOK

Firmanın elinde bulunan stok ürünleri satınalarak reklam bütçesine dönüştürülmekte ya da satınalma kalemlerinin finansmanında kullanmak üzere İde ticari kredisi tanımlanmaktadır. Firmanın stok mallarının satışı bayii, teşkilatının rahatsız alacağı ve fiyat politikasını bozmaması gereken durumlarda şirket çalışanları kapalı devre alışveriş platformumuz kazandıranlar kulübü içerisinde satışa sunularak stoklar eritilmektedir.

ATIL

Firmanın kapasite kullanım arzını ve satışların dönemsel dalgalanmalarına göre firmanın atıl kapasitesini değerlendirmek için prodüksiyon anlaşmaları yapılmaktadır. Üretilen ürünlerin satılacağı müşteriler firmanın onayı ve yönlendirmesi ile yeni müşterilere odaklanmaktadır.

  STOK VE ATIL KAPASİTE FAYDALAR

1. Stok ürünlerin medya bütçesi olmak üzere değerlendirilmesi

2. Atıl kapasitenin yeni müşteriler kazandırarak kullanımı

3. Fiyat politikasını bozmaması

4. Grup şirketlerimiz kapalı devre şirket çalışanları platformunda stokların bayii teşkilatını, dağıtım kanallarını rahatsız etmeden satışların gerçekleştirilmesi

5. Stokların İDE Ticari Kredi’ye dönüştürülerek satın alma kalemlerinin finansmanında kullanılması

6. Pazar payının arttırılması

7. Firma borçlarının azaltılması

8. Firma harcama bütçelerinin arttırılması

9. Sistem gereği firmanın stok malını düşük fiyatla vermesi vergi kaybı gibi görünmekle beraber, diğer satın alma işlemlerini bu sistemle yaparken gerek vergi ve gerekse KDV kaybını geri kazandırılması

  STOK VE ATIL KAPASİTE İŞ AKIŞI

SIKÇA SORULAN SORULARR (SSS)

Firmaların çeşitli sebeplerle ellerinde satamadıkları mal problemleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu stoklar piyasadaki durgunluktan dolayı oluşabildiği gibi iade ürünleri, iptal edilen siparişleri, defolu ürünleri ya da paketleme standart değişikliklerinden oluşmaktadır. İDE stok, bu malları toptan satış fiyatından satın alarak firmayı depo maliyetinden kurtarmakta ve satışa dönüştürmektedir.

İDE STOK, aldığı stok ürünleri grup şirketimiz olan Kazandıranlar Kulübü bünyesinde eritmektedir. Kazandıranlar Kulübü birçok şirketin çalışanlarından oluşan kapalı devre bir alışveriş platformudur.
Firmalar stok mallarını reklam bütçesine ya da farklı bir satınalma kaleminin finansmanında kullanabildikleri gibi aynı zamanda stoklar kapalı devre sisteminde satılacağı için fiyat politikalarını bozmadan, bayii veya dağıtım kanallarını rahatsız etmeden değerlendirme imkanına sahip olmaktadır.

İDE STOK, departman yöneticileri stok malların alımından önce stok malın, fiyat onay çalışmasını yapmaktadır. Bunun için ilgili formların doldurulup, gerekli bilgilerin tarafımızla paylaşılması gereklidir. Bu bilgilerin; ürün ve model adedi, ürünlerin kondisyonu, resimleri, gerekirse numuneleri ve satılacak kanallar olmaktadır. 3 Günlük çalışma sonucunda stok alım fiyatı müşterinin onayına sunulmaktadır. Fiyat onayından sonra alım satım sözleşmesi imzalanır ve firma ihtiyacı olan mal ve hizmetler ile reklam bütçelerini stok bedeli tutarında açılmış olan İDE Ticari Kredi ile alımlarını finanse edebilmektedirler.

Firmamız mevcut stokların yanı sıra gelecekte oluşacak diğer stok ve hizmetlerin alımını bugünden yapabilmektedir. Böylelikle firma gelecekte oluşacak stok mallarını da bugünkü satın almalarında finansman olarak kullanarak karlılığını arttırmaktadır.

İDE ATIL KAPASİTE; ekonominin yavaşladığı durumlarda firmaların yavaşladığı durumlarda firmaların azalan kapasite kullanım oranları sonucu ortaya çıkan atıl kapasiteyi değerlendirerek firmanın karlılığını arttırmayı hedeflemektedir.

Firmaların sektörlerine göre mevsimsel artışlar veya azalışlar göstermektedir. İDE Finansal Çözümler; şirketlerin üretimlerindeki bu mevsimsel doluluk oranlarını da dikkate alarak üretim sözleşmelerini yapmaktadır. Üretim sözleşmeleri yapılırken, hangi yeni müşteriye satışların yapılacağı da karşılıklı olarak onaylanması, prodüksiyon anlaşmalarının en önemli avantajıdır. Üretim kapasitesinin tam kullanımı ile hem yeni müşteriler kazanılmaktadır hem de şirket karlılığı arttırılmaktadır.

Atıl kapasite ve üretim anlaşmaları dahilinde firmanın ürettiği ürün ve hizmetlerin kapasite kullanım oranlarına göre boş kapasiteleri tespit edilmektedir. Daha sonra pazarlama ve satış yöneticileri ile firmanın pazarlama stratejisi doğrultusunda hedef yeni müşteri grupları belirlenmektedir. Üretim anlaşmaları çerçevesinde yapılacak ilave üretimin, hangi müşteri grupları için olduğu da müşteri tarafından listeli sunulmaktadır.

İFC, bazı müşterilerimizin kurumsal bayii olarak yetkilendirilmektedir. Proje bazlı veya seçili müşteri odaklı bir kurumsal bayilik yapısı mevcuttur. Genellikle atıl kapasitenin satın alındığı kapasite üretim anlaşmalarından müşteriler, üretilen mal veya hizmetlerin sadece yeni müşterin edinimlerine yönelik kullanılmasını talep etmektedir.

SSS Sizin Sorunuzu Cevaplamadı mı?

İşte bizimle iletişime geçmenin birkaç yolu

Desteğe mi ihtiyacınız var?

İletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formumuz doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İşlerinizi Kolaylaştırırız.

Finansal Çözüm hizmetlerini müşterilerimiz için kolaylaştırmak amacıyla altyapımızı, ürün ve hizmetlerimizi sürekli yenileriz. “Yorulmadan Hizmet” anlayışı ile müşterilerimizin, ve diğer tüm kanallarımızdan hızlı ve hatasız olarak hizmet almalarını sağlarız

Müşterilerimizi Dinleriz

Müşterilerimizin sorunlarını ve isteklerini bize her yerden ve her zaman iletmesini sağlayacak kanallar oluşturarak müşterilerimize düzenli olarak ulaşır, onları dinler ve memnuniyetlerinin en üst seviyede olması için çalışırız.